Kapcsolatfelvételi űrlap
Kérjük, adja meg adatait és a lehető leghamarabb felvesszük Önnel a kapcsolatot.
Villámvédelmi Szabványossági Vizsgálat
Az Épületek Védelme a Villámoktól
Az épületek villámvédelmi felülvizsgálata elengedhetetlen az épületek és az ott tartózkodók biztonságáért. Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat írja elő ennek szükségességét. A villámhárítókat az építés során alkalmazott szabványok szerint kell felülvizsgálni, hogy biztosítsuk hatékonyságukat és megbízhatóságukat. Ma Magyarországon két fő típusú villámvédelmi felülvizsgálatot különböztetünk meg.
Az egyik a "MSZ 274" szerinti villámvédelmi rendszerek felülvizsgálata, amit a NEM norma szerinti villámvédelem részeként ismerünk. 2010-től azonban az "MSZ EN 62305" szabvány szerint kialakított villámvédelmi rendszert nevezzük norma szerinti villámvédelemnek, ettől az időponttól kezdve új létesítés csak norma szerinti villámvédelem lehet, ami feltétele a kockázatelemzés és a létesítési tervdokumentáció megléte.
A villámvédelmi felülvizsgálat célja az, hogy a villámhárítók képesek legyenek megbirkózni a villámok okozta veszéllyel, és megvédjék az épületeket és azok tartalmát a közvetlen villámcsapás-, ill. a villámcsapás másodlagos káros hatásaitól. Ezen felül a felülvizsgálat célja az is, hogy megbizonyosodjunk, hogy a villámvédelmi rendszer nem sérült meg vagy nem romlottak el olyan mértékben, hogy veszélyeztessék működőképességüket.
Az épületeken elhelyezett villámhárítók folyamatosan ki vannak téve a környezeti hatásoknak, és idővel sérülhetnek vagy elhasználódhatnak. Ennek eredményeként az épületek és az ott tartózkodók veszélyeztetettek lehetnek, különösen villámlás esetén (érintési és lépésfeszültség). A villámvédelmi felülvizsgálat célja az is, hogy felhívja a figyelmet ezekre a veszélyekre, és javaslatokat tegyen az esetleges hibák kijavítására.
A villámvédelmi berendezések időszakos felülvizsgálata rendkívül fontos a biztonság szempontjából. Az építés során az eltakarásra kerülő villámvédelmi szerkezeteket felül kell vizsgálni (előzetes-, részleges felülvizsgálattal, amiről felülvizsgálati jegyzőkönyv kerül kiállításra ill. kötelező fénykép és /vagy/, videó felvétellel dokumentálni. Az első felülvizsgálatot az épület átadása előtt kell elvégezni, ehhez kötelező csatolni az előzetes-, ill. részleges felülvizsgálatról készült jegyzőkönyvet. Később minden sérülés vagy nagy erejű villámcsapás után, valamint bármilyen javítás, felújítás vagy bővítés után szükséges időszakos felülvizsgálatot végezni. Robbanásveszélyes épületeknél a felülvizsgálatot három évente, míg egyéb épületeknél hatévente kell vizsgálni, de a felülvizsgáló indokolt esetben ennél rövidebb idejű gyakoriságot is előírhat.
Fontos megjegyezni, hogy a nem norma szerinti "MSZ 274" szerint az épített villámhárítók nagyon hatékonyak úgy, mint az "MSZ EN 62305" szerinti épített változatok. Amennyiben ezek jó állapotban vannak, megfelelő karbantartás és javítás mellett, a felülvizsgálatát a nem norma szerinti szabványok szerint kell végezni. Azonban, ha az épületen átállunk a norma szerinti "MSZ EN 62305" szerinti villámvédelmi rendszer, akkor ettől az időponttól kezdve kizárólag norma szerinti rendszer szerint lehet kezelni és felülvizsgálni, arra nincs többé mód, hogy visszaálljon a nem norma szerinti szabványhoz.
Nem Norma szerinti Villámvédelem
Az "MSZ 274" szerint épített villámhárítókat a felújítás, javítás vagy bővítés során is az eredeti szabványnak vagy az utolsó felülvizsgálati előírásoknak megfelelően kell kezelni. Gyakran előfordul, hogy régi épületeknél tetőfelújításkor ideiglenesen eltávolításra kerül a villámvédelmi rendszer, és a tetőszerkezet felújítás befejezése után elfelejtik újra visszaszerelni. Ilyenkor az "MSZ 274" szerint kell visszaállítani a villámvédelmi rendszert, és annak megfelelően kell azt felülvizsgálni. Ezeknek a villámvédelmi rendszereknek a felülvizsgálata a nem norma szerinti felülvizsgálat előírásai szerint történik.
Norma szerinti Villámvédelem
Az épületek norma szerinti villámvédelme azt jelenti, hogy a tervezéstől kezdve a kivitelezésig, javításig és felülvizsgálatig minden lépést az "MSZ EN 62305" előírásainak megfelelően kell végrehajtani. A folyamat során először kockázatelemzést kell végezni, hogy megállapítsuk az épület villámvédelmi besorolását a villámvédelemi rendszer szintjének megállapításával. A norma szerinti villámvédelem megvalósításának alapfeltétele a villámvédelmi tervező által készített villámvédelmi tervdokumentáció és kockázatelemzés megléte. Ezeket a dokumentumokat kötelező megőrizni és felülvizsgálatkor a villámvédelmi felülvizsgáló rendelkezésére bocsátani. Az építés során fontos, hogy a később eltakarásra kerülő részekől (villámvédelmi berendezések), is készülnek felvételek és dokumentációk, amelyeket szintén meg kell őrizni ill. csatolni kell a villámvédelmi felülvizsgálati irathoz.